top of page

Будителите

Всяка година на 1 ноември се сещаме за будителите си, а може би ще е добре да не спираме да мислим за тях

 

Българските будители

Първи ноември е ден за почит на предците ни будители -книжовници, светци, мъченици, герои от славното ни минало. Преди Освобождението на тази дата е почитан Свети Иван Рилски. Днес той се счита за молител пред Бога и покровител на всички българи. Първото неофициално честване е в Пловдив през 1909 г. През 1922 г. министърът на Народното Просвещение Стоян Омарчевски внася предложение за обявяване на 1 ноември за ден на българските народни будители. През есента на 1945 г. той е изхвърлен от празничния календар, а на 1 ноември 1990 г. по почин на общонародно сдружение „Мати Болгария” честването е възстановено. За будители днес смятаме видни личности като сина на хан Омуртаг - Енравота - Воин /застъпник на християнството/ от епохата на ранното средновековие или владетели като княз княз Борис І - Покръстителят на българския народ и духовни водачи като Патриарх Евтимий Търновски. Цял низ от светли имена - чисти и сияйни - издигат българското самосъзнание и превръщат България в държава на духа Затова нека заедно прочетем каменния надпис от времето на хан Омуртаг “Човек и добре да живее, умира.

Ивана Гайдарова

Арменски будители- Месроп Мащоц

 

Месроп Мащоц е един от най-известните армнески будители. Той е роден в село Хацегац Даронски район.

Първоначалното си образование получава в родното си село. Тук той от близо се запознава с трудностите на арменския народ - които са говорели на арменски език, но не са могли да пишат на арменски. Месроп Мащоц си поставя задачата да открие и да напише арменската азбука. Той дълго обикаля чужди държави, запознава се с техните азбуки. Едва през 405г. в град Едесия (Гърция) открива и арменската азбука. Тя се състои от 36 букви, допълнително се създават още три букви. Същата година заедно със своите ученици се завръщат в Армения, Приети са с радост от: царя, духовниците и целия арменски народ. След като открива буквите Месроп Мащоц започва да обучава своите ученици. Той открива арменски училища и започват да превеждат книги. Първата книга която е преведена е Библията. За това казваме, че Месроп Мащоц е създателят на арменската азбука, първият учител по арменски език и първият преводач. Гробът на Месроп Мащоц се намира в село Ошаган, там където не е стъпил нито един вражески крак.

Меружан Вартанян

Учителите като будители

Будителите днес са учителите. Будителите би трябвало да бъдат и писателите, но повечето от тях днес не пишат неща, които могат да пробудят чувства , емоции у хората. Не могат да ги накарат да се замислят, да променят нещо в себе си. Навремето книгите са пробуждали хората към действия, променяли са мисленето им. Писателите са убеждавали в книгите си хората да се изправят срещу враговете си . Днес няма такава причина, поради която да пробуждат хората, но поне да ги подтикват към по - дребни неща. Да простят грешка на приятел, да не се отказват от нещо, което са започнали, но са си казали,че повече не могат да пораждат емоции като плач, смях,да ядосват читателите, да ги накарат да намразят някой герой от книгата или да го обикнат и други неща. Но това не се случва. Днес писането на книги е само начин за изкарване на пари, а писателите не са будители, а търговци. Но все пак има будители. Те са доктори,журналисти, актьори и други. Но не и писатели като преди много години в България. Има само няколко писателя . Те са :Калин Терзиев, Петър Делчев, Георги Господинов, Момчил Николов и  Георги Тенев. Те са малко . Но поне учителите си остават всенародни будители!

Десислава Георгиева

bottom of page